Zasady prania koszul męskich
Pralka niestety niszczy ubrania, szczególnie te z delikatnych tkanin. Koszule najlepiej prać ręcznie. Przed praniem koszuli w pralce, należy zapoznać się dokładnie z informacjami znajdującymi się na jej metce. W zależności od składu koszuli dopuszczalne ustawienia pralki mogą znacząco się różnić. Najczęściej jednak koszule pierzemy w temperaturze stopni od 30 do 40. Należy zawsze prać zgodnie z zaleceniami producenta. Dodatkowo większość nowoczesnych pralek posiada program do prania koszul, który minimalizuje ryzyko ich uszkodzenia. Koszul nie należy wirować! Podczas prania białych koszul warto stosować proszek do prania białych tkanin. Proszek do białego prania zawiera więcej substancji aktywnych, które pomagają w usuwaniu ciężkich zabrudzeń, mogą w swoim składzie posiadać również wybielacze. Natomiast przy praniu koszul kolorowych warto do prania dodać specjalne chusteczki wyłapujące kolor i wspomagające usuwanie plam. Natomiast w bębnie nie powinno być zbyt ciasno. Pranie koszul wraz z innymi ciuchami w pełnym bębnie może spowodować otarcia i zagniecenia, dlatego najlepiej koszule prać osobno. Na rynku dostępne są specjalne worki do prania ubrań, które minimalizują ryzyko przetarcia się delikatnej tkaniny o metalowy bęben.
Koszuli kategorycznie nie należy suszyć w suszarce bębnowej oraz nie należy jej wyżymać. Wypraną koszulę powinno się suszyć na wieszakach z szerokimi ramionami.
Usuwanie plam
Usuwanie plam jest bardzo trudne, więc trzeba włożyć w tę czynność trochę wysiłku.
Jeżeli to możliwe, plamę należy natychmiast „wchłonąć”, np. papierowym ręcznikiem. Nie powinniśmy trzeć i uciskać, gdyż wówczas plama „utrwali się” w tkaninie. Bardzo często wystarczy tylko spłukanie wodą natychmiast po zabrudzeniu.
Wywabianie zaschniętej plamy wymaga więcej wysiłku. Wtedy należy zacząć od zdrapania nadmiaru przyczyny zabrudzenia (okruchów czekolady, gęstego sosu itp.) za pomocą, np. tępego noża.
Przed zasadniczą czynnością usuwania moczymy, nawilżamy lub parujemy zaplamione miejsce na tkaninie, a następnie pierzemy.